У рамках правядзення Адзінага дня здароўя «Сусветны дзень чыстых рук» спецыялістамі ДУ «Цэнтр гігіены і эпідэміялогіі Заводскага раёна г. Мінска» праводзяцца акцыі «Чыстыя рукі» з навучэнцамі сярэдніх школ, выхаванцамi ўстаноў дашкольнай адукацыі, медыцынскімі работнікамі і іншымі. На акцыях асвятляюцца пытанні захавання правілаў асабістай гігіены, гігіене рук, правільнаму іх мыццю, важнасці падтрымання чысціні рук, прафілактыкі інфекцыйных захворванняў.

Чым небяспечныя брудныя рукі? Акрамя забруджвання, якое мы бачым вачыма на руках могуць знаходзіцца і нябачныя без спецыяльных прылад мікраарганізмы - на 1 квадратным сантыметры жыве каля 1500 бактэрый і вірусаў.

Для чаго нам трэба мыць рукі, і як правільна гэта рабіць?

• на руках чалавека ад кончыкаў пальцаў да локцяў можа знаходзіцца ад 2 млн да 140 млн бактэрый!
Сярод іх сустракаюцца і даволі небяспечныя, якія могуць выклікаць хваробы «брудных рук».

Вірусы і бактэрыі могуць трапляць на рукі, на розныя паверхні і прадметы, у ваду і ежу.

Таму нават самыя звыклыя рэчы могуць быць небяспечнымі. Магчыма, Вы пра гэта ніколі не задумваліся, але аднымі з самых забруджаных прадметаў з'яўляюцца мабільныя тэлефоны, клавіятура і кампутарная мышка, грошы, дзвярныя ручкі, поручні, пульты ад тэлевізара, выключальнікі святла. Мы пастаянна рукамі дакранаемся да розных прадметаў (тэлефон, грошы, клавіятура), гладзілі сваіх маленькіх улюбёнцаў. Бярэм рукамі таксама і прадукты харчавання.

Як жа гэта адбываецца распаўсюд інфекцыі?

Для ўсіх кішачных інфекцый характэрна трапленне ўзбуджальнікаў (бактэрый або вірусаў) праз рот у арганізм чалавека.

Калі дакранацца бруднымі рукамі да рота, носа, вачэй, то можна захварэць і «прастуднымі» інфекцыямі - з'яўляецца кашаль, насмарк, тэмпература.

Пры наяўнасці крыніцы інфекцыі і ня захаванні правіл асабістай гігіены інфекцыя распаўсюджваецца вельмі хутка. І тады, на жаль, пераносяцца або адмяняюцца нейкія важныя для Вас мерапрыемствы (сустрэча з сябрамі, сумесная гульня ў футбол, паход у кіно і г.д.)

Існуе мноства захворванняў, якіх папросту можна пазбегнуць, калі ўсяго толькі памыць рукі:

• кішачныя інфекцыі
  • Грып
  • Глісты, паразітарныя хваробы
  • кароста

Каб быць здаровым, трэба выконваць простыя правілы.

Правіла №1 ГІГІЕНА РУК

Маім рукі правільна!

• адкрыйце вадаправодны кран, намочыце рукі цёплай вадой, вырабіце вадкае мыла на далоні;
  • старанна намыльваць рукі (далоні, пазногці, паміж пальцамі - ва ўсіх напрамках);
  • спаласніце пад праточнай цёплай вадой;
  • намыльваць і апалоскваць рукі варта двойчы;
  • прасушыце рукі аднаразовым папяровым ручніком або высушыце пад электрополотенцем;
  • выкарыстанае аднаразовае ручнік выкінеце ў смеццевы бак.

Калі варта мыць рукі?

• пасля прыходу з вуліцы;
  • перад ежай;
  • пасля кашлю ці чхання;
  • пасля наведвання туалета;
  • пасля зносін з жывёламі;
  • пасля гульняў і заняткі спортам;
  • пасля паездкі ў транспарце, візіту ў краму.

Дакранаючыся бруднымі рукамі да рота, носа, вачэй можна захварэць не толькі кішачнымі інфекцыямі, але і паветрана-капежнымі інфекцыямі, напрыклад грып!

Мікраарганізмы, такія, як вірус грыпу, пранікаюць у арганізм праз слізістыя абалонкі і даволі часта - як раз за кошт частых дакрананняў рукамі да твару.

Правіла №2 рэспіраторны этыкет

Каб засцерагчы сябе і навакольных асоб ад заражэння на вострыя рэспіраторныя інфекцыі, неабходна выконваць «рэспіраторны этыкет».

Калі чалавек чхае ці кашляе з кропелькамі сліны вірус разлятаецца на адлегласць да 1,5 метраў. На кароткі перыяд вакол захварэў утвараецца «заражаная зона».

«Рэспіраторны этыкет» - гэта правілы паводзін у грамадскіх месцах, якія патрэбныя для таго, каб засцерагчы сябе і навакольных асоб ад заражэння на вострыя рэспіраторныя інфекцыі

Вось гэтыя правілы:

• пры кашлі і чханні неабходна выкарыстоўваць насоўку, пераважней ўжываць аднаразовыя папяровыя хусткі, якія выкідваюць адразу пасля выкарыстання;
  • пры адсутнасці насоўкі, прастуджаныя асобы павінны чхаць і кашляць ў згін локця, а не ў далоні, бо традыцыйнае прыкрыванне рота далонню прыводзіць да распаўсюджвання інфекцыі праз рукі і прадметы ўжытку;
  • важна старанна мыць рукі з мылам і імкнуцца не дакранацца рукамі да вуснаў, носа і вачам;
  • па-магчымасці, пазбягаць у закрытых памяшканнях кашляюць і чхаюць людзей і трымацца ад іх на адлегласці.

Памятаеце !!!

Выконваючы правілы асабістай гігіены можна папярэдзіць кішачныя і вірусныя рэспіраторныя інфекцыі.

І будзьце здаровыя!