Прафілактыка вострых рэспіраторных інфекцый і грыпу.

З надыходам халоднага часу года рэзка ўзрасце лік вострых рэспіраторных вірусных інфекцый (ВРВІ) і грыпу. Грып - гэта высока контагіозності вірусная інфекцыя, распаўсюджаная паўсюдна. Характэрныя клінічныя праявы грыпу: раптоўнае вострае пачатак захворвання, якое суправаджаецца рэзкім павышэннем тэмпературы цела (выше38◦С), дрыжыкамі, галаўным болем, болем у цягліцах, агульнай слабасцю, кашлем. Хвароба можа працякае лёгка, аднак могуць назірацца цяжкія формы плыні аж да смяротных вынікаў. Узбуджальнікі грыпу - вірусы тыпаў А і В, якія адрозніваюцца агрэсіўнасцю, выключна высокай хуткасцю размнажэння. За лічаныя гадзіны пасля заражэння вірус грыпу прыводзіць да глыбокіх паразам слізістай абалонкі дыхальных шляхоў, адкрываючы магчымасць для пранікнення ў яе бактэрый. Гэта тлумачыць большую колькасць бактэрыяльных ускладненняў, якія ўзнікаюць пры грыпе. Таксама важнай асаблівасцю вірусаў грыпу з'яўляецца іх здольнасць відазмяняцца: практычна штогод з'яўляюцца новыя варыянты вірусаў.

Як абараніць сябе ад грыпу?

Асноўнай мерай спецыфічнай прафілактыкі грыпу з'яўляецца вакцынацыя. Яна ажыццяўляецца эфектыўнымі супрацьгрыпознымі вакцынамі, якія змяшчаюць актуальныя штамы вірусаў грыпу, рэкамендаваныя Сусветнай арганізацыяй аховы здароўя на маючы адбыцца эпідсезон.

У перыяд эпідэмічнага ўздыму захворвання рэкамендуецца ўжываць меры неспецыфічнай прафілактыкі:

Рэкамендацыі для насельніцтва:

• пазбягайце блізкага кантакту з людзьмі, якія здаюцца нездаровымі, кашляюць;
  • пазбягайце або скароціце час знаходжання ў шматлюдных месцах;
  • мыйце рукі вадой з вадкім мылам або выкарыстоўвайце антысептычныя сродкі на спіртавой аснове для дэзінфекцыі рук;
  • праводзіце гігіену рук, асабліва перад дотыкам рота, носа або вачэй, пасля кантакту з аб'ектамі навакольнага асяроддзя (поручнямі, дзвярнымі ручкамі), а таксама пасля кашлю ці чхання;
  • як мага радзей дакранайцеся рукамі да твару, зачыняйце рот і нос пры кашлі і чханні папяровай сурвэткай;
  • павялічце прыток свежага паветра ў жылыя памяшканнi, як мага часцей адчыняйце вокны;
  • выкарыстоўвайце ахоўныя маскі пры кантакце з хворым чалавекам;

Прытрымлівайцеся здаровага ладу жыцця: паўнавартасны сон, рацыянальнае харчаванне, фізічная актыўнасць, рэгулярныя прагулкі на свежым паветры.

Рэкамендацыі па догляду за хворым дома:

• ізалюе хворага ад іншых, па меншай меры, на адлегласці не менш як 1 метр ад навакольных;
  • прыкрывайце свой рот і нос пры ажыццяўленнi догляду за хворым з выкарыстаннем масак;
  • старанна мыйце рукі вадой з мылам пасля кожнага кантакту з хворым. Вылучыце асобныя ручнікі кожнаму члену сям'і;
  • акрамя асоб, якія ажыццяўляюць догляд, хворага не павінны наведваць іншыя наведвальнікі;
  • па магчымасці, толькі адзін дарослы ў доме павінен ажыццяўляць догляд за хворым;
  • цяжарным жанчынам не рэкамендуецца даглядаць за хворым;
  • пастаянна ветрыце памяшканне, у якім знаходзіцца хворы;
  • трымайце памяшканне ў чысціні, выкарыстоўваючы мыйныя сродкі.

Рэкамендацыі для асоб з сімптомамі ВРІ:

• пры дрэнным самаадчуванні варта заставацца дома і выконваць рэкамендацыі лекара, па магчымасці трымацца ад здаровых людзей на адлегласці (1 метр);
  • адпачывайце, прымайце вялікая колькасць вадкасці;
  • зачыняйце рот і нос пры кашлі або чханні насоўкай або аднаразовымі сурвэткамі. Ўтылізуюць гэты матэрыял адразу пасля выкарыстання або сцірайце яго і проглаживайте прасам. Мыйце рукі адразу пасля кантакту з вылучэннямі з дыхальных шляхоў !;
  • носіце маску, калі знаходзіцеся на агульнай тэрыторыі дома паблізу ад іншых людзей;
  • паведаміце сваім блізкім і сябрам аб хваробе.

Рэкамендацыі для бацькоў і апекуноў:

• навучыце дзяцей часта мыць рукі з мылам на працягу 20 секунд. Бацькі таксама павінны выконваць гэтую працэдуру, што паслужыць добрым прыкладам для дзяцей.
  • навучыце дзяцей кашляць і чхаць ў сурвэтку або пры адсутнасці сурвэткі, у выгіб локця.
  • рэкамендуйце дзецям не падыходзіць да хворых бліжэй, чым на паўтара-два метры.
  • захварэлыя дзеці павінны заставацца дома (не наведваць дашкольныя ўстановы і школы).
  • устрымайцеся ад частых наведванняў месцаў збору людзей;
  • калі дзіця кантактаваў з хворым на грып, пракансультуйцеся з лекарам аб неабходнасці прыёму антывірусных сродкаў для папярэджання захворвання.