Рэкамендацыі па мерах прафілактыкі вострых рэспіраторных інфекцый (ВРІ) і грыпу

З надыходам халадоў да нас прыходзяць новыя праблемы - хваробы, самай небяспечнай з якіх з'яўляецца грып. Асабліва ўразлівай групай насельніцтва з'яўляюцца дзеці, таму важна не прапусціць пачатковыя сімптомы праявы вострых рэспіраторных захворванняў, такіх як: галаўны боль, дрыжыкі, слабасць, расьсеянае ўвагу, кашаль, боль у горле, насмарк або заложенность носа, павышэнне тэмпературы цела, болі ў цягліцах, дыярэя, ваніты.

Крыніцай інфекцыі з'яўляецца хворы чалавек з відавочнай або сцёртай формай хваробы. Найбольш часта заражэнне адбываецца паветрана-кропельным шляхам. Падчас кашлю, чхання, размовы ад хворага распырскваюцца драбнюткія часціцы сліны, слізі і мокроты, якія ўтрымліваюць вялікую колькасць узбуджальнікаў. Таксама распаўсюджванне узбуджальнікаў ВРІ і грыпу можа адбывацца і кантактна-бытавым шляхам.

Рэкамендацыі для бацькоў
1) прывучайце дзяцей рэгулярна мыць рукі з мылам на працягу 20 секунд;
2) бацькі павінны самі выконваць гэтую працэдуру, што паслужыць добрым прыкладам для дзяцей;
3) навучыце дзяцей кашляць і чхаць ў сурвэтку або, пры адсутнасці сурвэткі, у згін локця;
4) рэкамендуйце дзецям не падыходзіць да хворых бліжэй, чым на паўтара-два метры;
5) захварэлыя дзеці павінны заставацца дома і не наведваць дашкольныя ўстановы і школы;
6) устрымайцеся ад наведванняў месцаў збору людзей;
7) калі дзіця кантактаваў з хворым на грып, пракансультуйцеся з лекарам аб неабходнасці прыёму антывірусных сродкаў для папярэджання захворвання.

Рэкамендацыі для дзяцей
1) калі выявілі ў сябе вышэйпададзеныя сімптомы, заставайцеся дома і выклічце лекара;
2) шануйце гігіену рук;
3) не чапайце вочы, нос і рот нямытымі рукамі;
4) рэкамендуецца кашляць і чхаць ў сурвэтку або пры адсутнасці сурвэткі, у выгіб локця, сурвэткі неабходна выкідваць пасля выкарыстання;
5) пазбягайце блізкіх кантактаў з людзьмі, якія здаюцца нездаровымі, не падыходзьце да хворых бліжэй, чым на паўтара-два метры;
6) ўстрымлівайцеся ад частых наведванняў месцаў збору людзей.

Будзьце здаровыя!!!

Спецыялісты ГУ «ЦГЭ Заводскага раёна г. Мінска».