Бацькоўскі камітэт школы створаны ў мэтах садзейнічання школе і сям'і ў атрыманні пачатковага, асноўнага, сярэдняй агульнай адукацыі навучэнцамі, выхавання сацыяльна актыўнай асобы, якая спалучае ў сабе грамадзянскасць, высокія маральныя якасці, сваю індывідуальнасць.

Асноўныя задачы.

• Ўмацаванне сувязяў паміж сям'ёй, школай, грамадскімі арганізацыямі ў мэтах забеспячэння адзінства выхаваўчага ўздзеяння на навучэнцаў i павышэння яго выніковасці.
  • Аказанне школе дапамогі па выкарыстанні патэнцыйных магчымасцяў бацькоўскай грамадскасці па абароне законных правоў і інтарэсаў навучэнцаў і педагагічных работнікаў.
  • Арганізацыя работы з бацькамі (законнымі прадстаўнікамі) навучаюцца школы па тлумачэнні іх правоў і абавязкаў, значэння ўсебаковага выхавання навучэнца ў сям'і.
  • Садзейнічанне ўмацаванню матэрыяльна-тэхнічнай базы школы, удасканаленні ўмоў для ажыццяўлення адукацыйнага працэсу, аховы жыцця і здароўя навучэнцаў.

Змест работы Бацькоўскага камітэта

• Каардынуе і рэгулюе дзейнасць класных бацькоўскіх камітэтаў.
  • Праводзіць тлумачальную і кансультатыўную работу сярод бацькоў (законных прадстаўнікоў) навучаюцца аб іх правах і абавязках.
  • Аказвае садзейнічанне і дапамогу адміністрацыі школы ў правядзенні і арганізацыі пазашкольных мерапрыемстваў.
  • Аказвае ўсялякае садзейнічанне павышэнню аўтарытэту сярод навучаюцца педагагічных работнікаў і іншых работнікаў школы.
  • Прыцягвае бацькоўскую грамадскасць да актыўнага ўдзелу ў жыцці школы, у выхаваўчай рабоце па месцы жыхарства навучэнцаў, садзейнічае развіццю самакіравання навучэнцаў.
  • Разглядае паступаюць у свой адрас звароты па пытаннях, аднесеных гэтым Палажэннем да яго кампетэнцыі.
  • Шншая работа ў адпаведнасці з ускладзенымі функцыямі.

Бацькоўскі камітэт мае права:

• уносіць прапановы адміністрацыі школы па пытаннях, якія ўваходзяць у яго кампетэнцыю;
  • звяртацца за тлумачэннямі ў розныя арганізацыі і ўстановы па пытаннях, якія ўваходзяць у яго кампетэнцыю;
  • заслухоўваць і атрымліваць інфармацыю ад кіраўніка адукацыйнай установы, іншых органаў самакіравання школы;
  • прымаць удзел у абмеркаванні лакальных актаў;
  • выносіць грамадскае ганьбаванне бацькам (законным прадстаўнікам), якія ўхіляюцца ад выхавання якія навучаюцца ў сям'і;
  • заахвочваць бацькоў (законных прадстаўнікоў) навучаюцца за актыўную працу ў камітэце;
  • аказваць дапамогу ў правядзенні агульнашкольных мерапрыемстваў;
  • ставіць пытанне (па ўзгадненні з адміністрацыяй школы) аб неабходнасці правядзення агульнага школьнага бацькоўскага сходу;
  • мае iншыя правы ў адпаведнасцi з ускладзенымi функцыямі.

Старшыні ў Бацькоўскі камітэт выбіраюцца штогод у пачатку навучальнага года на класных бацькоўскіх сходах.

Бацькоўскі камітэт школы ў асобе старшыні, іншых членаў нясе адказнасць за невыкананне або неналежнае выкананне ўскладзеных абавязкаў.

Бацькоўскі камітэт адказвае:

• за выкананне зацверджанага плана работы на навучальны год;
  • выкананне рашэнняў, рэкамендацый камітэта, іншых органаў самакіравання школы;
  • ўсталяванне ўзаемаадносін паміж кіраўніцтвам школы і бацькамі (законнымі прадстаўнікамі) навучаюцца ў пытаннях сямейнага выхавання.

Ўзаемаадносіны.
Бацькоўскі камітэт школы ў сваёй працы узаемадзейнічае з органамі самакіравання і дырэктарам школы па пытаннях прафілактыкі правапарушэнняў, безнагляднасці і бездагляднасці сярод навучэнцаў, правядзення агульнашкольных мерапрыемстваў; з іншымі арганізацыямі, установамі, прадпрыемствамі, службамі раёна і горада - па пытаннях у межах сваёй кампетэнцыі.

Палажэнне аб бацькоўскай камітэце

разгарнуць » / « згарнуць